British Dance Masters Line Dance results 2006

Click here to view Pro-Am Results.

Click here to view the British 2007 Mini-Site.

Open Competition - Newcomer Open

1st Overall

Tasmin Hatcher

Open Competition - Division 4 Silver

1st Overall

Lynn Flockton

2nd Overall

Sharon Harris

3rd Overall

Patricia Gough

4th Overall

Julia Dalton

Open Competition - Division 4 Junior

1st Overall

Aimee Rudd

2nd Overall

Rebecca Holmes

Primary Novice Female

1st Overall

Jodi Riddock

2nd Overall

Shauna Woodhouse

3rd Overall

Evie Jenkinson

4th Overall

Morgan Innes

5th Overall

Kelsey Riddock

6th Overall

Rebecca Jenkins

7th Overall

Emma Findlay

Primary Female

1st Overall

Emmy Jo Munro

2nd Overall

Jasmin Sanded

3rd Overall

Jade Hucker

Newcomer Junior Teen Female

1st Overall

Jessica Tuckey

2nd Overall

Paula Winters

3rd Overall

Emily Grimble

4th Overall

Ellie Rimmer

5th Overall

Chloe McLaughlin

6th Overall

Lauren Minshull

Newcomer Junior Teen Male

1st Overall

Billy Boots

Newcomer Open Female

1st Overall

Siobhan Forrest

2nd Overall

Nicola Lawton

3rd Overall

Ami Walker

Division 4 Junior Female

1st Overall

Katie Kennedy

2nd Overall

Hannah Harrison

3rd Overall

Hannah Day

4th Overall

Rachel Tagg

5th Overall

Bethany Forsyth

6th Overall

Cerys Michaelson Yeates

7th Overall

Devon Benson

Division 4 Teenage Female

1st Overall

Rebecca Wisbey

2nd Overall

Tracy Donald

3rd Overall

Charlotte Pound

4th Overall

Elaine Peterson

5th Overall

Lauren Boyle

6th Overall

Elizabeth Redfearn

7th Overall

Melissa Jolley

Division 4 Crystal Female

1st Overall

Janice McKenzie

2nd Overall

Kelly Drake

Division 4 Silver Female

1st Overall

Joan Nash

2nd Overall

Shirley Taylor

Division 4 Open Female

1st Overall

Danielle Bashford

2nd Overall

Antonella Marmor

3rd Overall

Michelle Green

4th Overall

Louise Thorne

5th Overall

Sarah Nicholson

6th Overall

Dianne Lee

7th Overall

Diana Jones

Division 4 Open Male

1st Overall

Daniel Cooper

Division 3 Junior Female

1st Overall

Stephanie Coulter

2nd Overall

Clare Pilpott

3rd Overall

Rachael Allman

4th Overall

Chloe Patrick

5th Overall

Sinead Lewis

6th Overall

Hannah Davies

7th Overall

Tyler Kendall Day

Division 3 Junior Male

1st Overall

Lewis Jenkins

2nd Overall

Oakley Pilotille

Division 3 Teenage Female

1st Overall

Abbie Ingram

2nd Overall

Daina Ann Peters

3rd Overall

Claire Duncan

4th Overall

Emma Coull

5th Overall

Fanny Eriksson

6th Overall

Sarah Cracknell

7th Overall

Hayley Butterworth

Division 3 Teenage Male

1st Overall

David Heydon

Division 3 Crystal Female

1st Overall

Catherine Anderson

2nd Overall

Margaret Weir

3rd Overall

Janet Bray

Division 3 Silver Female

1st Overall

Joyce Brotherton

Division 3 Silver Male

1st Overall

David Vorberg

Division 3 Open Female

1st Overall

Elizabeth Burns

2nd Overall

Alexandria Burfield

3rd Overall

Linda Heggarty

4th Overall

Danielle Rowe

5th Overall

Jessica O'Brien

6th Overall

Charlotte O'Connor

7th Overall

Zoe Ruston

Division 3 Open Male

1st Overall

Lee Brotherton

Division 3 Gold Female

1st Overall

Marilyn Holden

Division 3 Gold Male

1st Overall

Garry Holden

Division 2 Junior Female

1st Overall

Hollie Louise McKenzie

2nd Overall

Inez Kinton

3rd Overall

Lois Monaghan

4th Overall

Hannah Power

5th Overall

Nicolette Steel

Division 2 Teenage Female

1st Overall

Leah Jade Powell

2nd Overall

Cheryl Wright

3rd Overall

Laura Davies

4th Overall

Charlotte Carman

Division 2 Teenage Male

1st Overall

Tony Halbert

2nd Overall

Barnaby Richardson

Division 2 Crystal Female

1st Overall

Anne Morrison

2nd Overall

Michelle Robinson

Division 2 Crystal Male

1st Overall

Steven Gosling

Division 2 Open Female

1st Overall

Kimberley Harris

2nd Overall

Dominique Bishop

3rd Overall

Christin Gordon

4th Overall

Katie Duncan

5th Overall

Deonne Robertson

6th Overall

Claire Murray

Division 2 Open Male

1st Overall

Nic Bartlam

2nd Overall

Gary Bray

Division 1 Teen Allstars Female

1st Overall

Leigh Welch

2nd Overall

Lauren Forsyth

3rd Overall

Sian Poulter

4th Overall

Natasha Powell

Division 1 Allstars Female

1st Overall

Carly Haworth

2nd Overall

Claire Adams

3rd Overall

Siobhan McIntyre

Division 1 Allstars Male

1st Overall

Gareth Mole

2nd Overall

Phillip Schmacher

Junior Duo's

1st Overall

Leah Powell and Natasha Powell

2nd Overall

Abbie Ingram and Lauren Forsyth

3rd Overall

Claire Phillpott and Jenny Monk

4th Overall

Tempany Pilotille and Oakley Pilotille

5th Overall

Tracy Donald and Elaine Peterson

6th Overall

Jasmin Sanded and Laura Day

7th Overall

Ellie Rimmer and Giovanna Fossella

Senior Duos

1st Overall

Tony Halbert and Claire Adams

2nd Overall

Daina Peters and Stacy White

3rd Overall

Kim Harris and Sian Poulter

4th Overall

Alexandria Burfield and Dominique Bishop

5th Overall

Claire Moloney and Megan Kennedy

6th Overall

Kristie White and Lauren Boyle

Quads

1st Overall

Pulse

2nd Overall

Garage Dance Studio

Junior Teen Teams

1st Overall

Mini Eclipse

Senior Teams

1st Overall

Eclipse